Klasy i ceny

Szanowny Kliencie zanim przejdziesz do porównywania klas aparatów słuchowych, pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że cena aparatu nie wiąże się bezpośrednio z poziomem niedosłuchu. Cena nie zależy od mocy aparatu, a od możliwości obróbki dźwięku. Najprościej rzecz ujmując – im droższy aparat, tym lepiej będzie sobie radził w skomplikowanych sytuacjach akustycznych (hałas, spotkania w większym gronie, pogłos). Aparaty słuchowe to małe komputery. Im droższy model aparatu, tym większe jego zdolności przetwarzania dźwięku i więcej algorytmów oddzielających dźwięki pożądane od niepożądanych (hałasu).

Aby prawidłowo wybrać klasę aparatów słuchowych, należy rozważyć jaki styl życia prowadzimy i w jakich sytuacjach występuje problem ze słyszeniem. Jeżeli żyjemy aktywnie, często spotykamy się w większym gronie ludzi i chcemy być zawsze w centrum wydarzeń – potrzebujemy aparatów wydajniejszych. Jeżeli nasz styl życia przewiduje spędzanie czasu raczej w ciszy i wąskim gronie osób – wystarczy prostszy i jednocześnie tańszy model.

W zależności od producenta, aparaty często wyposażane są w funkcje niezależne od klasy cenowej. Takimi funkcjami są np. możliwość współpracy z systemem wspomagającym słyszenie, cewka telefoniczna czy pilot zdalnego sterowania. Można też spotkać modele z generatorem szumu (dla cierpiących na szumy uszne) czy opcją zapamiętywania w jakich sytuacjach akustycznych przebywał użytkownik od ostatniej wizyty kontrolnej. Rosnąca popularność funkcji bezprzewodowych powoduje, że aparaty już najtańszych klas współpracują z urządzeniami zewnętrznymi jak telefon czy telewizja. Prawie każdy aparat można kupić w wybranym kolorze.

Zwracamy szczególną uwagę, że najważniejsze nie jest jak drogie aparaty zakupimy. Nawet najlepszy aparat słuchowy nie pomoże, jeżeli nie zostanie prawidłowo dopasowany. Dlatego tak ważny jest stały kontakt z protetykiem słuchu i wspólna praca nad poszukiwaniem najlepszych ustawień aparatów.

Klasy aparatów słuchowych

Podstawowa

< 2000 zł
Aparaty klasy podstawowej umożliwiają powrót do świata dźwięków osobom, które nie oczekują od aparatu więcej niż rozmowa z drugą osobą w cichym pomieszczeniu. Wyposażone są najczęściej w system przeciwsprzężeniowy oraz prosty tłumik hałasu. Szczególnie nie polecamy aparatów w cenie ok 1 000 zł – to prawie zabytki.

Ekonomiczna

2000 - 3000 zł
Produkty tej klasy cechuje nieporównywalnie lepsza wydajność niż klasy podstawowej. Można liczyć na dobre słyszenie w większości sytuacji, także w umiarkowanym hałasie. Aparaty zwykle wyposażone są w mikrofony kierunkowe co pozwala na lepsze rozumienie słów na tle innych dźwięków. Wiele modeli posiada już w tej klasie automatykę (automatycznie rozpoznaje i dostosowuje się do otoczenia) oraz funkcje bezprzewodowe (np. połączenie z telefonem).

Średnia

3000 - 5000 zł
Klasa o najlepszym stosunku możliwości do ceny. Wszystkie modele w tej klasie posiadają zaawanasowane układy automatyczne, które bez udziału użytkownika, w czasie rzeczywistym regulują wzmocnienie i inne funkcje aparatu zależnie od sytuacji akustycznej w jakiej się znajdują. Zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału zapewniają dobre rozumienie mowy oraz wysoki poziom komfortu słyszenia w hałasie. Dodatkowe funkcje bezprzewodowe pozwalają na podłączenie urządzeń zewnętrznych (telefon, TV, muzyka) w niezliczonej ilości kombinacji.

Premium

> 5000 zł
Klasa bez kompromisów. Aparaty klasy premium pozwalają na dobre słyszenie nawet w najtrudniejszych sytuacjach akustycznych takich jak duże imprezy masowe, sale koncertowe czy kościoły (pogłos). Tłumiki echa, wiatru czy dźwięków impulsowych (nagłych) zapewniają bardzo duży komfort użytkowania. Dodatkowo aparaty wyposaża się w algorytmy nie koniecznie mające na celu nie tylko poprawę rozumienia słów ale np. słuchania muzyki. Aparaty klasy premium posiadają oczywiście funkcje bezprzewodowe i współpracują z każdym innym urządzeniem audio, telefonem, itp.